برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : دوشنبه ۰۰/۱/۳۰

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
به علت نوسانات قیمت فرش ماشینی ، لطفا تا اطلاع ثانوی قبل از خرید جهت استعلام قیمت جدید محصولات با واحد فروش و سفارشات در ارتباط باشید.

» اگر قصد خرید گبه و گلیم گبه دارید بخوانید

خرید گلیم و گبه

گبه ها و گلیم نوعی زیر اندازه می باشند و مانند فرش ها دارای ارزش هنری بسیار زیادی هستند . به صورتی که امروزه در تمام دنیا دارای طرفداران زیادی می باشند . تعدادی از محققان دلیل این نامگذاری را ضخیم بودن و کاربرد آن ها دانسته اند . تاریخچه تولید گبه ها به زمان انسان های اولیه بر می گیرد زیرا  آن ها برای محافظت از عواملی مانند سرما از پوست حیوانات استفاده می کنند و به مرور زمان و کسب تجارت توانستند به جای پوست حیوانات از پشم حیوانات اهلی استفاده کنند و نخستین زیر انداز ها را با تار و پود  تولید کنند که یکی از آن ها گبه است .
گبه ها به قالیچه خروسک نیز معروف می باشد . گبه ها  همجنس فرش ها هستند با این تفاوت که گبه ها دارای پرز بلند تر و اندازه های کوچکتری هستند .  گبه ها عمدتان هنر دست عشایر می باشند و جزو سرمایه های اصلی این مملکت محسوب می شوند . لازم به ذکر است که گبه در استان فارس دارای قدمت 150 سال می باشد  و این استان در زمینه گبه در ایران پیشگام است  و می توان به جرات گفت که گبه ها ی بافت ترکان قشقایی جزء بهترین گبه ها است به صورت که در خارج از کشور نیز دارای اعتبار می باشد .
از دیگر محل های مهم بافت گبه می توان به برازجان ، ده علیا و ده سفلی علیا ، ده شیخ و چرام در شهرستان کهکیلویه ، چشمه بلقیس ، تل گر ، باشت ، ده کهنه از استان بوشهر ، حوزه های روستایی شول و دو گنبدان اشاره کرد .
نوع بافت و مشخصات گبه
از تفاوت های گبه با دیگر فرش ها می توان به بلندی پرزها ، سایز و شمارش پود اشاره کرد . بلندی پرز ها در گبه ها گاهی به یک سانتی متر هم می رسد و شمار پود نیز در آن ها بیشتر است این عوامل باعث نرم بودن گبه ها می شود .
یکی از عوامل مهمی که باعث شده است که بتوان گبه ها را در انواع طرح و نقش های مختلف بافت نقش پردازی بافندگان گبه  است . زیرا برای بافت گبه ها هیچ گونه طرح و نقشه ای وجود نداشته است و بافنده ها هر چه را در ذهن خود داشته اند را به مرحله اجرا در می آوردند و به همین دلیل می توان به جرات گفت که اگر میلیون ها گبه را در کنار یکدیگر قرار بدهید باز هم محال است که دو گبه در بین آن ها پیدا کنید که دارای مشخصات یکسانی باشند . و این مشخصه خود به تنهایی دارای ارزش هنری بالایی است .
گبه های ماشینی به دلیل سبک بودن ، داشتن پرز کم ، ارتفاع نخ خاب کم بهترین انتخاب فرش برای آشپزخانه و اتاق خواب می باشند .
تعریف گلیم
گلیم نوعی زیر اندازه بدون پرز می باشد و مانند فرش ها دارای پرز بلند و پر نمی باشد . جنس اصلی گلیم ها از پشم گوسفندان و بز ها است . برای بافت گلیم ها هر چه نخ لطیف تر و نازک تر باشد محصول نهایی مرغوب تر می شود . به همین دلیلی گیلم هایی که در آن ها از پشم مرینوس و یا کرک استفاده کرده باشند دارای کیفیت بالاتری هستند .
بافت گلیم اکثرا در مناطقی که مردم آن ها به دامپروری مشغول هستند نظیر ترکمنستان ، نپال ، تبت و ترکیه رونق داشته است .
در پیدایش نقوش گلیم ها همواره عوامل جغرافیای نقش بسزایی داشته است . مردم هنرمند منطقه با توجه به نعماتی که از خدا می خواسته اند و گستره دید خود دست به هنر نمایی زدند و می توان گفت که طرح و نقشه های گلیم نیز مانند گبه ها ذهنی بوده است . برای مثال طرح های لوزی کنار حاشیه گلیم ها نشان دهنده حرکت آب رود خانه ها بود و یا طرح های که شبه خورشید هستند و اطلاحا به آن ها گل خورشید گفت می شد نشان دهنده بار وری خاک و برکت خورشید است . و یا نقش های بته جقه ای که پشت به هم قرار گرفته اند نشان دهنده قهر و بته جقه های که رو به روی هم قرار گرفته اند نشان دهنده صلح و آشتی است .
انواع نقشه و طرح گبه
با وجود این که گبه ها دارای هیچ گونه طرحی از پیش تعیین شده ای نیست ولی می توان گفت که یکی از نقشه های اصلی آن ها طرح کم است . طرح کم در واقع از یک مربع مستطیل و یک ردیف لوزی تشکیل شده است که این طرح ها در وسط آن قرار می گیرند رئوس هر کدام از این لوزی ها به رئوس دیگر لوزی ها وصل می شود . گبه های اولیه ها که بافته می شدند به دلیل این که مصارف شخصی داشته اند دارای طرح های ساده می باشند  و بعد به مرور زمان بافندگان از عواملی مانند آمال و آرزو ها و طبیعت الهام گرفتند و طرح های متنوعی را بافتند .
امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و وجود دستگاه ها گبه و گلیم را نیز با دستگاه های بافندگی می بافند و طرح های که در آن ها بافته می شوند عبارتند از : طرح کف ساده ، طرح خانه در هم ، طرح خشتی یا قابی شکل ، طرح گل گبه ، طرح درخت ، طرح شیر ، طرح حوض گبه ، طرح ایلاتی و طرح راه راه .
تفاوت گبه های قدیمی با گبه های جدید
همان گونه که بیان کردیم در گذشته برای بافت گبه از پشم گوسفندان و بزهای استفاده می کردند که خود رنگ بودند . اما امروزه برای این که به این پرسه سرعت ببخشند از رنگ های شیمیایی استفاده می شود .
شما می توانید برای خرید گلیم و گبه به سایت گبه مراجعه نمایید و گبه های با کیفیت را خریداری کنید .

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  شماره حسابهای فرش کاشان
•  شیوه های پرداخت فرش کاشان
•  راهنمای خرید اینترنتی فرش
•  پشتیبانی و گارانتی 24 ساعته خرید فرش
•  خدمات پس از فروش فرش کاشان
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه